top of page

Söyle Niyazi

Güncelleme tarihi: 8 Kas 2023


- Söyle Niyazi haksız mıyım?

- Haklısın hanım.

- Dalga geçme bir kere de benim tarafı tut, varsa yoksa kızların. Yok çocukların dershanesi varmış, yok iş çıkışı yorgunlarmış. Arada uğrasalar beraber akşam yemeği yesek, bir pazar kahvaltısı etsek yetecek. Ayda bir ilaç getirip bir süpürge çekip gitmekle evlatlık yaptıklarını zannediyorlar. Onların da evladı var, görürüm onları otuz yıl sonra. Beddua yerine geçmesin de aman..


Yaşlı kadın, elini tövbe der gibi yukarı kaldırdı. Kırgın değildi belki ama kızgındı kızlarına. Epey zaman olmuştu uğramayalı ikisi de. Sıraya koymuştu kızlar, bir ay birisi bir ay birisi geliyordu. Bu ay Selma'nın sırasıydı ya, işi çıkmış gelmemişti. Leyla da ablasına kızmış o da gelmemişti. Nasıl olsa her türlü ihtiyacı gideriyor köy bakkalı diye de iyice salmışlardı.


Söylenirken, pencerenin denizliğinde duran radyonun düğmesini çevirdi, TRT radyoya ayarlıydı kanal, başka yere çevrilmezdi. Radyo da sunucu anonsunu yaptı:

- Sıradaki eser tüm sevenlere gelsin. Müzeyyen Senar'ın sesiyle, "Şimdi uzaklardasın, gönül hicranla doldu."


Menekşelerle doldurduğu fiskosun üzerinden örgüsünü aldı eline. Tığ işi hırka örüyordu. Selma son gelişinde bir sürü yün getirmiş, "Bunları ör, unutkanlığa da iyi gelir." demişti.

-İkili trabzan mı yapayım, üçlü mü, hangisi daha gösterişli düşer sence?

- Üçlü yap hanım.

- Bu benim hırkayı bitirince sana yün fanila öreyim diyorum. Biraz etini yer ama sıcak tutar ne dersin?

-Allah derim, hanım.

-Şu sırayı da geçeyim de kahvemizi içelim, sen gazetede bulmaca çözersin, ben örgümü örerim gene. Değirmen iki taştan, muhabbet iki baştan; boşa dememişler, iki lafın belini de kırarız. Yanına kek de var. Eyvah! Gene unuttum.

Yanmış kekin acı kokusu salona kadar gelmişti. Dizlerinin izin verdiği hızla mutfağa geçti. Fırını kapadı, kapağı açtı, buhar baş parmağını sızlattı. Duman sardı her yanı. Camı açtı, perdeyi sonuna kadar çekti. Karşı komşusu balkondan seslendi:

-Nasılsın Hayriye Teyze!

-İyiyim yavrum, biraz hava alayım dedim de.

-Al tabi al, arada bize de buyur gel, oturma bir başına. Korkmuyorsun değil mi geceleri, Niyazi amca göçeli?..


Hava Yıldırım

18 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Bahar

Hülüpürt

Mesafe

Comments


bottom of page