top of page

Meşhur ÖğretmenYok arkadaş bu böyle olmayacak. Bu maaşla ben anca aç karnımı doyurum. Hani çağın getirdiği gereksinimler, tatil yapmak lüks değildi hani. He yavrum he, değildir. Sen onu kocam gibi tatili iki köy arasındaki tercihten ibaret sayanlara sor bakalım. Geçenlerde söyledi daha, “Bu tatil seçimi sen yap aşkım, senin köye mi gidelim benim köye mi?” Zıkkımın kökü!


Tüm yıl okul öğrenci veli idareci derken beynimin içi karpuz suyuna dönmüş, hayallerim çekirdek olmuş yüzüyor. Bu otel fiyatları ne allasen ya! Öğretmen maaşıyla otel lobisini değil anca mutfağını gösterirler bana. “Buyurun bu bulaşıklar sizin için, güzel hanımefendi.” “Yok efendim ben tiksinirim yiyecek kalıntısından, çamaşırhanenin yolu ne tarafta acaba?”


Allah’ım sen aklıma mukayyet ol! Şu kısa yoldan para kazananlar nasıl kazanıyor acaba? Bir öğretmen olarak meşhur olmanın yolu yok mudur? Şöyle hemencecik tanınır bilinir olsam, köşeyi dönsem kısacık yollardan. Soralım şu yeni yetme Google amcamıza: “meş-hur öğ-ret-men-ler” Enter’layalım bakalım.

“Mini eteği ile meşhur olan öğretmen. Özel bir kursta öğretmenlik yaptığı belirtilen F.A. isimli öğretmen mini eteği ile viral oldu. Paylaştığı dekolteli kıyafetle insanları ikiye böldü. Bazısını ‘Ne var bunda? Çok doğal, keşke öğrencisi olsak. Böyle öğretmen vardı da biz mi okumadık?’ derken bazısı ‘meslek etiğine aykırı’ buldu. F.A isimli öğretmen ise sosyal medya takipçilerinin arttığını, reklamlardan ve işbirliklerinden aldığı rakamlarla maaşını ona katladığını duyurdu.”


Tövbe yarabbim tövbe, ekranın yarısı da bu kadın. Bir değil iki değil, tüm sayfa meşhur öğretmen deyince bu haberle doldu. Hayır yani kocam varken mini etek şansım mı var? Hem dekolte verecek güzellik nerede? bu iş bana uymaz.


Şöyle aşağılara doğru inelim. Hah işte!

“Dünya tarihine büyük iz bırakmış öğretmenler!"

Öğretmenlik dünyanın her yerinde oldukça kutsal ve zor bir meslek. İşte yaptıklarıyla adını tarihin tozlu sayfalarına yazdıran ünlü öğretmenler: Mustafa Kemal Atatürk, Aristotle, Friedrich Fröbel, Jan Amos Comenius, Anne Sullivan, Maria Montessori, Sarvepalli…”


E her biri iyi hoş da var mı içinde zengin olan? Yok. Bu haber de benlik değil, geç.


“Sosyal medyanın fenomen öğretmenleri!

Milli Eğitim Bakanlığının düzenlediği eğitim teknolojileri zirvesinde sosyal öğretmenler panelinde meşhur öğretmenler konuştu. Kimi canlı yayında matematik anlatıyor, kimisi İngilizceyi oyunlarla öğreterek eğlenceli ve unutulmaz hâle getiriyor. Binlerce takipçiye sahip öğretmenleri hem öğrencileri hem de meslektaşları izliyor.”


İzliyor da ne oluyor, takip ediyorlar da ne yapıyorlar? Var mı para? Yok. Gene aynı okullardasınız, çoğunuz köy okullarında. Ulan bu sosyal medya bile öğretmene gıcık, vallahi bak. Makyaj videosu çekenlere şapur şupur, bizimkilere yarabbi şükür.

Yok arkadaş bu iş böyle öğretmenlikle olmayacak başka yol bulmalı, önce bu işten vazgeçelim.


“Milli Eğitim Bakanlığına,

Gördüğüm lüzum üzerine görevimden istifa ediyorum, bilgilerinize arz ederim. Hayır ya arz falan etmiyorum, yeter ezik ezik arz talep ettiğim. Gayet de işe falan gelmiyorum, artık sosyal medyada özgürce var olacağım. Siz beni atmadan ben sizden ayrılıyorum. Hadi eyvallah.

Kader Dertli"

Oh be içim rahatladı. Aa yeni haber düştü sitelere.

“Herkes bu öğretmeni konuşuyor. Kader Dertli adlı öğretmen öyle bir istifa etti ki tüm haber kanalları peşinde.”


Ay telefonum susmuyor. Vay be, bu kadar kolay mıydı?


Hava Yıldırım

49 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page